Allmän information
| År | 2011 - |
| varumärke | Audi |
| Motor | 1.8 CVT (170 HP) |
| Kroppstyp | Cabrio |
| Modell | A5 Cabrio Facelift |
| dörrar | 2 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4640 mm |
| Bredd | 1854 mm |
| Höjd | 1380 mm |
| Hjulbas | 2751 |
| Vikt | 1380 kg |
| maximal bredd | 2155 kg |
| Startkapacitet | 320 l |
Motoröverföring
| Motor | 1798 |
| Motor kw | 125 kw |
| Motorhk | 168 hp |
| Vridmoment | 125 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 63 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/50 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 213 km/h |
| Acceleration | 7.2 s |
| Bränsleby | 5.6 l/100km |
| Bränsleväg | 6.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.7 l/100km |