Allmän information
| År | 2009 - - |
| varumärke | Audi |
| Motor | 3.0 TDI (240 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | A5 Sportback |
| dörrar | 4 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4711 mm |
| Bredd | 1854 mm |
| Höjd | 1391 mm |
| Hjulbas | 2810 |
| Vikt | 1391 kg |
| maximal bredd | 2250 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2967 |
| Motor kw | 176 kw |
| Motorhk | 236 hp |
| Vridmoment | 176 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 83,0 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 7 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | - |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/50 R17 |
| Wheels | 7,5 J x 17 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 6.1 s |
| Bränsleby | 8.3 l/100km |
| Bränsleväg | 5.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.6 l/100km |