Allmän information
| År | 2006 - 2012 |
| varumärke | Audi |
| Motor | 2.7d AT (180 HP) 4WD |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | A6 Allroad II (C6) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4934 mm |
| Bredd | 1862 mm |
| Höjd | 1506 mm |
| Hjulbas | 2833 |
| Vikt | 1506 kg |
| maximal bredd | 2470 kg |
| Startkapacitet | 1660 l |
Motoröverföring
| Motor | 2698 |
| Motor kw | 132 kw |
| Motorhk | 177 hp |
| Vridmoment | 132 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 83 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/55 R17 |
| Wheels | 8J x 17 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 218 km/h |
| Acceleration | 8.8 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |