Allmän information
| År | 2006 - 2008 |
| varumärke | Audi |
| Motor | 3.0d MT (233 HP) 4WD |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | A6 Allroad II (C6) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4934 mm |
| Bredd | 1862 mm |
| Höjd | 1519 mm |
| Hjulbas | 2833 |
| Vikt | 1519 kg |
| maximal bredd | 2430 kg |
| Startkapacitet | 1660 l |
Motoröverföring
| Motor | 2967 |
| Motor kw | 171 kw |
| Motorhk | 229 hp |
| Vridmoment | 171 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 83 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | EURO IV |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/55 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 233 km/h |
| Acceleration | 7.2 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |