Allmän information
| År | 2012 - |
| varumärke | Audi |
| Motor | 3.0 AT (310 HP) 4WD |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | A6 Allroad III (C7) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4940 mm |
| Bredd | 1898 mm |
| Höjd | 1512 mm |
| Hjulbas | 2905 |
| Vikt | 1512 kg |
| maximal bredd | 2505 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2995 |
| Motor kw | 227 kw |
| Motorhk | 304 hp |
| Vridmoment | 227 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 7 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 65 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/55 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 5.9 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |