Allmän information
| År | 1998 - 2002 |
| varumärke | Audi |
| Motor | 3.7 40V quattro (260 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | A8 (D2,4D) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5034 mm |
| Bredd | 1880 mm |
| Höjd | 1440 mm |
| Hjulbas | 2882 |
| Vikt | 1440 kg |
| maximal bredd | 2325 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3697 |
| Motor kw | 191 kw |
| Motorhk | 256 hp |
| Vridmoment | 191 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 84,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 5 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60R16W |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 8.6 s |
| Bränsleby | 18.3 l/100km |
| Bränsleväg | 8.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |