Allmän information
| År | 2013 - |
| varumärke | Audi |
| Motor | 4.1d AT (385 HP) 4WD Long |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | A8 (D8) Facelift |
| dörrar | 4 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5267 mm |
| Bredd | 1949 mm |
| Höjd | 1462 mm |
| Hjulbas | 3122 |
| Vikt | 1462 kg |
| maximal bredd | 2720 kg |
| Startkapacitet | 490 l |
Motoröverföring
| Motor | 4134 |
| Motor kw | 282 kw |
| Motorhk | 378 hp |
| Vridmoment | 282 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 84,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 8 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 82 liters |
| Eco standart | EURO VI |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/55 R18 |
| Wheels | 8.0Jx18 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 4.9 s |
| Bränsleby | 9.5 l/100km |
| Bränsleväg | 6.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.5 l/100km |