Allmän information
| År | 1995 - 2001 |
| varumärke | Audi |
| Motor | 1.9 TDI (90 HP) |
| Kroppstyp | Cabrio |
| Modell | Cabriolet (89) |
| dörrar | 2 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4366 mm |
| Bredd | 1716 mm |
| Höjd | 1379 mm |
| Hjulbas | 2556 |
| Vikt | 1379 kg |
| maximal bredd | 1800 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1896 |
| Motor kw | 66 kw |
| Motorhk | 88 hp |
| Vridmoment | 66 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65R15T |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 175 km/h |
| Acceleration | 14.7 s |
| Bränsleby | 7.5 l/100km |
| Bränsleväg | 5.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.6 l/100km |