Allmän information
| År | 1996 - 1999 |
| varumärke | Audi |
| Motor | 4.2 V8 (340 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S8 (D2) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5034 mm |
| Bredd | 1880 mm |
| Höjd | 1420 mm |
| Hjulbas | 2882 |
| Vikt | 1420 kg |
| maximal bredd | 2320 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4172 |
| Motor kw | 249 kw |
| Motorhk | 334 hp |
| Vridmoment | 249 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 84,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/45 R 18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 5.5 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 12.7 l/100km |