Allmän information
| År | 1999 - - |
| varumärke | Bentley |
| Motor | 6.8 V8 (405 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Arnage II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5390 mm |
| Bredd | 1930 mm |
| Höjd | 1515 mm |
| Hjulbas | 3116 |
| Vikt | 1515 kg |
| maximal bredd | 2520 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 6750 |
| Motor kw | 297 kw |
| Motorhk | 398 hp |
| Vridmoment | 297 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | - |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | 100 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/50R18W |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 249 km/h |
| Acceleration | 6 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |