Allmän information
| År | 2011 - - |
| varumärke | BMW |
| Motor | 116d (116Hp) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | 1er (F20) Hatchback 5-dr |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4324 mm |
| Bredd | 1765 mm |
| Höjd | 1421 mm |
| Hjulbas | 2690 |
| Vikt | 1421 kg |
| maximal bredd | 1840 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1995 |
| Motor kw | 85 kw |
| Motorhk | 114 hp |
| Vridmoment | 85 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 90 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 52 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/55 R16 |
| Wheels | 7j x 16" |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 200 km/h |
| Acceleration | 10.3 s |
| Bränsleby | 5.4 l/100km |
| Bränsleväg | 3.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 4.4 l/100km |