Allmän information
| År | 1995 - 1998 |
| varumärke | BMW |
| Motor | 3.2i (321Hp) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | M3 (E36) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4432 mm |
| Bredd | 1699 mm |
| Höjd | 1392 mm |
| Hjulbas | 2700 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3201 |
| Motor kw | 235 kw |
| Motorhk | 315 hp |
| Vridmoment | 235 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | - |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 5.2 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |