Allmän information
| År | 2011 - - |
| varumärke | BMW |
| Motor | 4.4i V8 (560Hp) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | M5 (F10) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4910 mm |
| Bredd | 1891 mm |
| Höjd | 1467 mm |
| Hjulbas | 2964 |
| Vikt | 1467 kg |
| maximal bredd | 2410 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4395 |
| Motor kw | 411 kw |
| Motorhk | 551 hp |
| Vridmoment | 411 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 88,3 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 265/40 R19 - 295/35 R19 |
| Wheels | 9j x 19" - 10j x 19" |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 4.4 s |
| Bränsleby | 14 l/100km |
| Bränsleväg | 7.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 9.9 l/100km |