Allmän information
| År | 2003 - - |
| varumärke | Chery |
| Motor | 1.6i (88Hp) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Amulet (A15) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4393 mm |
| Bredd | 1682 mm |
| Höjd | 1424 mm |
| Hjulbas | 2468 |
| Vikt | 1424 kg |
| maximal bredd | 1475 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1596 |
| Motor kw | 65 kw |
| Motorhk | 87 hp |
| Vridmoment | 65 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | - |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/60 R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 172 km/h |
| Acceleration | 11.6 s |
| Bränsleby | 9 l/100km |
| Bränsleväg | 7.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |