Allmän information
| År | 20132014 - |
| varumärke | Chevrolet |
| Motor | 6-speed 6.2 AT (450 HP) |
| Kroppstyp | Cabrio |
| Modell | Corvette C7 Stingray Cabrio |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4493 mm |
| Bredd | 1877 mm |
| Höjd | 1239 mm |
| Hjulbas | 2710 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | 287 l |
Motoröverföring
| Motor | 6162 |
| Motor kw | 330 kw |
| Motorhk | 442 hp |
| Vridmoment | 330 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/40/R18, 285/35/R19 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | 4 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 9 l/100km |