Allmän information
| År | 2014 - |
| varumärke | Chevrolet |
| Motor | Z06 6.2 AT (650 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Corvette C7 Stingray Coupe |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4493 mm |
| Bredd | 1877 mm |
| Höjd | 1239 mm |
| Hjulbas | 2710 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | 59 l |
Motoröverföring
| Motor | 6162 |
| Motor kw | 477 kw |
| Motorhk | 639 hp |
| Vridmoment | 477 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 8 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 285/30/R19, 335/25/R20 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |
2 år sedan