Allmän information
| År | 2004 - - |
| varumärke | Chevrolet |
| Motor | 6.0 i V8 (405 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Corvette Coupe (Z06|C6) |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4435 mm |
| Bredd | 1845 mm |
| Höjd | 1245 mm |
| Hjulbas | 2685 |
| Vikt | 1245 kg |
| maximal bredd | 1750 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5967 |
| Motor kw | 297 kw |
| Motorhk | 398 hp |
| Vridmoment | 297 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 101,6 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 68 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/40 R18-285/35 R19 |
| Wheels | 8.5-10Jx19 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 290 km/h |
| Acceleration | 4.5 s |
| Bränsleby | 18 l/100km |
| Bränsleväg | 9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |