Allmän information
| År | 2005 - - |
| varumärke | Chevrolet |
| Motor | ZR1 6.2iV8 32V (620 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Corvette Coupe (Z06|C6) |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4435 mm |
| Bredd | 1845 mm |
| Höjd | 1245 mm |
| Hjulbas | 2685 |
| Vikt | 1245 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 6162 |
| Motor kw | 455 kw |
| Motorhk | 610 hp |
| Vridmoment | 455 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 103,0 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 68 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/40 ZR18-285/35 ZR19 |
| Wheels | 8.5-10Jx19 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 322 km/h |
| Acceleration | 3.4 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |