Allmän information
| År | 2001 - 2004 |
| varumärke | Chevrolet |
| Motor | 5.7 i V8 16V Z06 (390 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Corvette Hardtop (YY) |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4564 mm |
| Bredd | 1869 mm |
| Höjd | 1212 mm |
| Hjulbas | 2654 |
| Vikt | 1212 kg |
| maximal bredd | 1745 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5665 |
| Motor kw | 286 kw |
| Motorhk | 383 hp |
| Vridmoment | 286 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 99 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-80 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 265/40 - 295/35 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 275 km/h |
| Acceleration | 4.3 s |
| Bränsleby | 12.4 l/100km |
| Bränsleväg | 8.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |