Allmän information
| År | 2004 - - |
| varumärke | Chrysler |
| Motor | 5.7 i V8 16V (340 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 300C Touring |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4999 mm |
| Bredd | 1881 mm |
| Höjd | 1481 mm |
| Hjulbas | 3048 |
| Vikt | 1481 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5654 |
| Motor kw | 249 kw |
| Motorhk | 334 hp |
| Vridmoment | 249 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 99,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 72 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60 R18 |
| Wheels | 7.5J x 18 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 6.4 s |
| Bränsleby | 18.3 l/100km |
| Bränsleväg | 9.1 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 12.5 l/100km |