Allmän information
| År | 2005 - - |
| varumärke | Chrysler |
| Motor | 6.1 i V8 16V SRT-8 (431 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 300C Touring |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5015 mm |
| Bredd | 1880 mm |
| Höjd | 1462 mm |
| Hjulbas | 3048 |
| Vikt | 1462 kg |
| maximal bredd | 2340 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 6059 |
| Motor kw | 316 kw |
| Motorhk | 423 hp |
| Vridmoment | 316 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 103 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | 71 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/45R20 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 270 km/h |
| Acceleration | 5 s |
| Bränsleby | 21 l/100km |
| Bränsleväg | 9.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |