Allmän information
| År | 2014 - |
| varumärke | Citroen |
| Motor | 1.0 AT (69 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | C1 II Hatchback 3 doors |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3466 mm |
| Bredd | 1615 mm |
| Höjd | 1460 mm |
| Hjulbas | 2340 |
| Vikt | 1460 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 998 |
| Motor kw | 51 kw |
| Motorhk | 68 hp |
| Vridmoment | 51 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 3 |
| Cylindrar diameter | 71 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 35 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 165/65 R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 157 km/h |
| Acceleration | 15.9 s |
| Bränsleby | 5 l/100km |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |