Allmän information
| År | 2001 - 2008 |
| varumärke | Citroen |
| Motor | 2.2 HDi (133 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | C5 I Break |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4756 mm |
| Bredd | 1770 mm |
| Höjd | 1516 mm |
| Hjulbas | 2750 |
| Vikt | 1516 kg |
| maximal bredd | 2148 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2179 |
| Motor kw | 98 kw |
| Motorhk | 131 hp |
| Vridmoment | 98 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 85 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 66 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/65 R15 |
| Wheels | 6.5J x 15 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 201 km/h |
| Acceleration | 11.9 s |
| Bränsleby | 8.8 l/100km |
| Bränsleväg | 5.1 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.5 l/100km |