Allmän information
| År | 2001 - 2008 |
| varumärke | Citroen |
| Motor | 3.0 V6 (207 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | C5 I Break |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4756 mm |
| Bredd | 1770 mm |
| Höjd | 1516 mm |
| Hjulbas | 2750 |
| Vikt | 1516 kg |
| maximal bredd | 2142 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2946 |
| Motor kw | 152 kw |
| Motorhk | 204 hp |
| Vridmoment | 152 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 87 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 66 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/55 R16 |
| Wheels | 6.5J x 16 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 234 km/h |
| Acceleration | 8.7 s |
| Bränsleby | 13.8 l/100km |
| Bränsleväg | 7.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 9.8 l/100km |