Allmän information
| År | 2005 - 2008 |
| varumärke | Citroen |
| Motor | 1.8 16V (125 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | C5 I |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4745 mm |
| Bredd | 1780 mm |
| Höjd | 1476 mm |
| Hjulbas | 2750 |
| Vikt | 1476 kg |
| maximal bredd | 1810 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1749 |
| Motor kw | 92 kw |
| Motorhk | 123 hp |
| Vridmoment | 92 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 82,7 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 66 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | 6J x 15 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 201 km/h |
| Acceleration | 11.4 s |
| Bränsleby | 10.4 l/100km |
| Bränsleväg | 5.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.6 l/100km |