Allmän information
| År | 2008 - - |
| varumärke | Citroen |
| Motor | 1.6 HDi (109Hp) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | C5 II |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4779 mm |
| Bredd | 1860 mm |
| Höjd | 1458 mm |
| Hjulbas | 2815 |
| Vikt | 1458 kg |
| maximal bredd | 2010 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1560 |
| Motor kw | 80 kw |
| Motorhk | 107 hp |
| Vridmoment | 80 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 71 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60 R16; 225/55 R17; 245/45 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |