Allmän information
| År | 2008 - - |
| varumärke | Citroen |
| Motor | 2.0i 16V (143 HP) Hydro |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | C5 II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4779 mm |
| Bredd | 1860 mm |
| Höjd | 1458 mm |
| Hjulbas | 2815 |
| Vikt | 1458 kg |
| maximal bredd | 2063 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1997 |
| Motor kw | 105 kw |
| Motorhk | 141 hp |
| Vridmoment | 105 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 85 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 71 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60 R16; 225/55 R17; 245/45 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 210 km/h |
| Acceleration | 9.7 s |
| Bränsleby | 12 l/100km |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |