Allmän information
| År | 2008 - - |
| varumärke | Citroen |
| Motor | 2.2HDI (173 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | C5 II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4779 mm |
| Bredd | 1860 mm |
| Höjd | 1458 mm |
| Hjulbas | 2815 |
| Vikt | 1458 kg |
| maximal bredd | 2216 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2179 |
| Motor kw | 127 kw |
| Motorhk | 170 hp |
| Vridmoment | 127 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 85 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 71 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/55 R17; 245/45 R18; 245/40 R19 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 219 km/h |
| Acceleration | 9.2 s |
| Bränsleby | 8.8 l/100km |
| Bränsleväg | 5.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.5 l/100km |