Allmän information
| År | 2012 - |
| varumärke | Dodge |
| Motor | SRT-8 6.4 AT (470 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Charger II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5077 mm |
| Bredd | 1905 mm |
| Höjd | 1482 mm |
| Hjulbas | 3052 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 6409 |
| Motor kw | 345 kw |
| Motorhk | 462 hp |
| Vridmoment | 345 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 72 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/45 R20 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | 4.3 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |