Allmän information
| År | 2009 - |
| varumärke | Ferrari |
| Motor | Italia 4.5 AT (570 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | 458 |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4527 mm |
| Bredd | 1937 mm |
| Höjd | 1213 mm |
| Hjulbas | 2650 |
| Vikt | 1213 kg |
| maximal bredd | 1485 kg |
| Startkapacitet | 230 l |
Motoröverföring
| Motor | 4499 |
| Motor kw | 418 kw |
| Motorhk | 560 hp |
| Vridmoment | 418 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 94 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 7 |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | 86 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/35 ZR20 8.5”/295/35 ZR20 10.5” |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 325 km/h |
| Acceleration | 3.4 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |