Allmän information
| År | 2006 - - |
| varumärke | Ferrari |
| Motor | 6.0 i V12 48V (620) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | 599 GTB Fiorano |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4665 mm |
| Bredd | 1935 mm |
| Höjd | 1336 mm |
| Hjulbas | 2750 |
| Vikt | 1336 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5999 |
| Motor kw | 455 kw |
| Motorhk | 610 hp |
| Vridmoment | 455 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 12 |
| Cylindrar diameter | 92 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 105 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/40 R19-305/35 R20 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 330 km/h |
| Acceleration | 3.7 s |
| Bränsleby | 32.7 l/100km |
| Bränsleväg | 14.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 21.3 l/100km |