Allmän information
| År | 2008 - |
| varumärke | Fiat |
| Motor | Abarth 1.4 AT MT (135 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 500 II Hatchback |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3546 mm |
| Bredd | 1627 mm |
| Höjd | 1488 mm |
| Hjulbas | 2300 |
| Vikt | 1488 kg |
| maximal bredd | 1380 kg |
| Startkapacitet | 185 l |
Motoröverföring
| Motor | 1368 |
| Motor kw | 99 kw |
| Motorhk | 133 hp |
| Vridmoment | 99 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 72,0 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 35 liters |
| Eco standart | EURO IV |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/55R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 205 km/h |
| Acceleration | 7.9 s |
| Bränsleby | 8.5 l/100km |
| Bränsleväg | 5.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.5 l/100km |