Allmän information
| År | 2015 - |
| varumärke | Fiat |
| Motor | 1.6d AT (90 HP) |
| Kroppstyp | Compact MPV |
| Modell | Doblo II Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 57 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4406 mm |
| Bredd | 1832 mm |
| Höjd | 1895 mm |
| Hjulbas | 2755 |
| Vikt | 1895 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 66 kw |
| Motorhk | 88 hp |
| Vridmoment | 66 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/60/R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 158 km/h |
| Acceleration | 15.4 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 5 l/100km |