Allmän information
| År | 2010 - |
| varumärke | Fiat |
| Motor | 1.3d AT (90 HP) |
| Kroppstyp | Compact MPV |
| Modell | Doblo II |
| dörrar | 5 |
| Säten | 7 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4390 mm |
| Bredd | 1831 mm |
| Höjd | 1845 mm |
| Hjulbas | 2755 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | 790 l |
Motoröverföring
| Motor | 1248 |
| Motor kw | 66 kw |
| Motorhk | 88 hp |
| Vridmoment | 66 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 69,6 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |