Allmän information
| År | 2004 - - |
| varumärke | Fiat |
| Motor | 1.3 JTD Multijet 16V (85 HP) 5- |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Doblo Panorama |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4253 mm |
| Bredd | 1722 mm |
| Höjd | 1818 mm |
| Hjulbas | 2583 |
| Vikt | 1818 kg |
| maximal bredd | 1930 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1248 |
| Motor kw | 62 kw |
| Motorhk | 83 hp |
| Vridmoment | 62 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 148 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |