Allmän information
| År | 2011 - |
| varumärke | Fiat |
| Motor | 4x4 1.3d MT (75 HP) 4WD |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Panda III |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3686 mm |
| Bredd | 1672 mm |
| Höjd | 1605 mm |
| Hjulbas | 2300 |
| Vikt | 1605 kg |
| maximal bredd | 1595 kg |
| Startkapacitet | 870 l |
Motoröverföring
| Motor | 1248 |
| Motor kw | 55 kw |
| Motorhk | 74 hp |
| Vridmoment | 55 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 69,6 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 37 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 159 km/h |
| Acceleration | 14.5 s |
| Bränsleby | 5 l/100km |
| Bränsleväg | 4.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 4.7 l/100km |