Allmän information
| År | 2005 - - |
| varumärke | Fiat |
| Motor | 1.6 i 16V (107 HP) AT |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Sedici |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4115 mm |
| Bredd | 1755 mm |
| Höjd | 1620 mm |
| Hjulbas | 2500 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1586 |
| Motor kw | 78 kw |
| Motorhk | 105 hp |
| Vridmoment | 78 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 78 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 4 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/60 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 10.7 s |
| Bränsleby | 8.4 l/100km |
| Bränsleväg | 5.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.7 l/100km |