Allmän information
| År | 2001 - 2007 |
| varumärke | Fiat |
| Motor | 1.6 16V (5 dr) (103 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Stilo (192) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4255 mm |
| Bredd | 1755 mm |
| Höjd | 1525 mm |
| Hjulbas | 2600 |
| Vikt | 1525 kg |
| maximal bredd | 1750 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1596 |
| Motor kw | 76 kw |
| Motorhk | 102 hp |
| Vridmoment | 76 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 80,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 58 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | 6.5J x 15 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 183 km/h |
| Acceleration | 10.9 s |
| Bränsleby | 10.3 l/100km |
| Bränsleväg | 5.8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.4 l/100km |