Allmän information
| År | 1999 - 2003 |
| varumärke | Ford |
| Motor | 5.4 i V8 16V 4WD (264 HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Expedition (U173) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5198 mm |
| Bredd | 1996 mm |
| Höjd | 1992 mm |
| Hjulbas | 3023 |
| Vikt | 1992 kg |
| maximal bredd | 3357 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5398 |
| Motor kw | 193 kw |
| Motorhk | 259 hp |
| Vridmoment | 193 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 90,2 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 113 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 265/70 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 165 km/h |
| Acceleration | 10 s |
| Bränsleby | 15.7 l/100km |
| Bränsleväg | 11.8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |