Allmän information
| År | 1994 - 1996 |
| varumärke | Ford |
| Motor | 1.6 i 16V (88 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Mondeo I Turnier (BNP) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4631 mm |
| Bredd | 1749 mm |
| Höjd | 1442 mm |
| Hjulbas | 2704 |
| Vikt | 1442 kg |
| maximal bredd | 1950 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1597 |
| Motor kw | 65 kw |
| Motorhk | 87 hp |
| Vridmoment | 65 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 76 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 61 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65 R 14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 175 km/h |
| Acceleration | 13.9 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 8.1 l/100km |