Allmän information
| År | 1993 - 1996 |
| varumärke | Ford |
| Motor | 1.8 TD (88 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Mondeo I Turnier (BNP) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4631 mm |
| Bredd | 1749 mm |
| Höjd | 1442 mm |
| Hjulbas | 2704 |
| Vikt | 1442 kg |
| maximal bredd | 2025 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1753 |
| Motor kw | 65 kw |
| Motorhk | 87 hp |
| Vridmoment | 65 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 82,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 61 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65 R 14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 176 km/h |
| Acceleration | 14.1 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 6.6 l/100km |