Allmän information
| År | 1993 - 1996 |
| varumärke | Ford |
| Motor | 2.0 i 16V (136 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Mondeo I Turnier (BNP) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4631 mm |
| Bredd | 1749 mm |
| Höjd | 1442 mm |
| Hjulbas | 2704 |
| Vikt | 1442 kg |
| maximal bredd | 1442 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1988 |
| Motor kw | 100 kw |
| Motorhk | 134 hp |
| Vridmoment | 100 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 84,8 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 650 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65 R 14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 199 km/h |
| Acceleration | 9.9 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 8.9 l/100km |
2 år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
år sedan
3 månader sedan