Allmän information
| År | 2010 - |
| varumärke | Ford |
| Motor | 1.6d MT (115 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | S-MAX I Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4801 mm |
| Bredd | 1884 mm |
| Höjd | 1658 mm |
| Hjulbas | 2850 |
| Vikt | 1658 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | 2100 l |
Motoröverföring
| Motor | 1560 |
| Motor kw | 84 kw |
| Motorhk | 113 hp |
| Vridmoment | 84 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/50R17 |
| Wheels | 6.5J X 16 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 13 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |