Allmän information
| År | 2010 - |
| varumärke | Ford |
| Motor | 2.0 MT (145 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | S-MAX I Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4801 mm |
| Bredd | 1884 mm |
| Höjd | 1658 mm |
| Hjulbas | 2850 |
| Vikt | 1658 kg |
| maximal bredd | 2340 kg |
| Startkapacitet | 2100 l |
Motoröverföring
| Motor | 1999 |
| Motor kw | 106 kw |
| Motorhk | 142 hp |
| Vridmoment | 106 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 87,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/60 R16 |
| Wheels | 6.5J X 16 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 197 km/h |
| Acceleration | 10.9 s |
| Bränsleby | 11 l/100km |
| Bränsleväg | 6.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 8.1 l/100km |