Allmän information
| År | 2010 - |
| varumärke | Ford |
| Motor | 2.0d MT (163 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | S-MAX I Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4801 mm |
| Bredd | 1884 mm |
| Höjd | 1658 mm |
| Hjulbas | 2850 |
| Vikt | 1658 kg |
| maximal bredd | 2505 kg |
| Startkapacitet | 2100 l |
Motoröverföring
| Motor | 1997 |
| Motor kw | 120 kw |
| Motorhk | 161 hp |
| Vridmoment | 120 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 85,0 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/60 R16 |
| Wheels | 6.5J X 16 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 205 km/h |
| Acceleration | 9.5 s |
| Bränsleby | 6.5 l/100km |
| Bränsleväg | 4.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.3 l/100km |