Allmän information
| År | 1998 - - |
| varumärke | GMC |
| Motor | 5.7 i V8 1500 SL 4WD (255 HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Suburban (8KL35) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 9 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5588 mm |
| Bredd | 1956 mm |
| Höjd | 1854 mm |
| Hjulbas | 3340 |
| Vikt | 1854 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5735 |
| Motor kw | 187 kw |
| Motorhk | 251 hp |
| Vridmoment | 187 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 158 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/75 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 18 l/100km |