Allmän information
| År | 1973 - 1991 |
| varumärke | GMC |
| Motor | 5.7L V8 |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Suburban (C|K) |
| dörrar | 5 |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5565 mm |
| Bredd | 2022 mm |
| Höjd | 1933 mm |
| Hjulbas | 3289 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 0 |
| Motor kw | - |
| Motorhk | - |
| Vridmoment | - |
| Bränsletillförseln | - |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | 4 |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | - |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |