Allmän information
| År | 1991 - 1999 |
| varumärke | GMC |
| Motor | 5.7 i V8 4WD (210 HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Suburban (GMT400) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 9 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5575 mm |
| Bredd | 1956 mm |
| Höjd | 1910 mm |
| Hjulbas | 3340 |
| Vikt | 1910 kg |
| maximal bredd | 3250 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5733 |
| Motor kw | 154 kw |
| Motorhk | 206 hp |
| Vridmoment | 154 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | - |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 101,6 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 150 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 285/70 R16 T |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |