Allmän information
| År | 1995 - 1999 |
| varumärke | GMC |
| Motor | 6.5 i V8 TD 4WD (173 HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Suburban (GMT400) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 9 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5580 mm |
| Bredd | 1948 mm |
| Höjd | 1836 mm |
| Hjulbas | 3340 |
| Vikt | 1836 kg |
| maximal bredd | 3901 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 6466 |
| Motor kw | 127 kw |
| Motorhk | 170 hp |
| Vridmoment | 127 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 103 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 159 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/75 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 160 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |