Allmän information
| År | 2001 - 2004 |
| varumärke | GMC |
| Motor | 8.1i V8 (344HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Suburban (GMT800) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 9 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5570 mm |
| Bredd | 2027 mm |
| Höjd | 1951 mm |
| Hjulbas | 3302 |
| Vikt | 1951 kg |
| maximal bredd | 3900 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 8128 |
| Motor kw | 252 kw |
| Motorhk | 338 hp |
| Vridmoment | 252 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | 108 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 4 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 142 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 245/75 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 156 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |